Wspomnienia dawnych for dyskusujnych

Rzeczy nie na temat.
Awatar użytkownika
Yuichi
Posty: 6
Rejestracja: 08 sty 2024, 21:37
Ulubiona Kawia: Potatek

Wspomnienia dawnych for dyskusujnych

Post autor: Yuichi »

Przywitanie Stona uruchomiło we mnie rozmyślania na temat świętej pamięci for dyskusyjnych, na których kiedyś się przebywało. Pomyślałem, że może to być świetny pomysł na powspominanie oraz znalezienie ludzi, którzy też przypadkiem przesiadywali na tych samych skrawkach internetu co my... a jeżeli nie, to przynajmniej poczytania co nas ominęło, gdy siedzieliśmy w swoich mniej lub bardziej hermetycznych bańkach dyskusyjnych :)

Zacznę od chyba mojego pierwszego forum, na których przebywałem najwięcej na swojej internetowej warcie:

ClickPortal

Mój nick na forum: Ron
Od kiedy tam siedziałem: ~2005
https://web.archive.org/web/20120601005 ... portal.pl/

Cytując klikipedię:

Kod: Zaznacz cały

W swoim czasie Click Portal był największym polskim serwisem o The Games Factory, Multimedia Fusion oraz Game Maker
Wspominam je najmagiczniej na świecie, ale to zapewne głównie dlatego, że był to mój pierwszy kontakt z forami dyskusyjnymi. Człowiek był totalnie nabuzowany możliwością tworzenia gier bez znajomości (jak się okazało wcale nie takich nieosiągalnych) języków programowania, więc i to mogło mieć wpływ na moje specjalne miejsce w serduszku dla click portalu.

Forum w większości składało się z kursów, giełdy assetów za wirtualne pieniądze oraz zapowiedzi gier lub nawet samych koncepcji. Niestety bardzo nikła część z nich była ostatecznie realizowana (było to nawet wewnętrznym żartem, że Polska Społeczność Klików nic nie robi tylko zapowiada kolejne innowacyjne produkcje) - mimo to forumowicze zawsze chętnie testowali i oceniali wersje demonstracyjne (a nawet takie ledwo poskładane), co dla młodych szczyli stawiających pierwsze kroki w tym fachu było z jednej strony cudowne, że ktoś interesuje się ich wypocinami, a z drugiej potrafiło mocno podciąć skrzydła :D.

Jednym z ważniejszych elementów społeczności (na których faktycznie cokolwiek powstawało :D) były tak zwane batalie, czyli pojedynki na jak najlepszą grę / program / cokolwiek co dało się zrobić w "klikach". Raz na jakiś czas ogłaszano taką bitwę, podawano temat przewodni oraz ewentualne zasady - czasem było to stworzenie najlepszej gry wyścigowej, czasem były jakieś utrudnienia w stylu zmieszczenia się w określonej liczbie "zdarzeń" (czyli warunków logicznych dla gry). Zwykle do wygrania była co najwyżej wirtualna waluta na forum, jakaś ranga oraz sława i chwała, jednak i tak zgłaszało się wiele chętnych.

Czasem jednak udało się przekabacić jakiś sponsorów do nagród. Nie pamiętam czy dotyczyło to click portalu czy innego forum o klikach, ale w jednej z batalii nagrody ufundowało cd-action, w zamian za to tematem było stworzenie gry o tematyce ich redakcji. Nieskromnie powiem, że zająłem wtedy 3 miejsce wygrywając stosik gier, za przygotowanie totalnie badziewnej i niedokończonej produkcji, której jedynym atutem była moja znajomość "życia redakcji" - owe wątpliwej jakości dzieło znajduje się na którymś z krążków CD-Action)

Oczywiście forum powoli traciło swoje znaczenie i przez fakt, że programowanie coraz mniej uważane było za niedostępną, czarną magię, jak i przez popularność darmowych silników takich jak unity, które nie miały tylu ograniczeń co "kliki". Niestety nie dotrwałem na forum aż do jego zniknięcia, więc nie wiem jak potoczyły się jego losy i kiedy ostatecznie zniknęło. Ale na zawsze zostanie w moim serduszku <3

A jak sprawa wygląda u was? Jakie fora wspominacie najbardziej i czego wam brakuje?
Awatar użytkownika
Dark Archon
Administrator
Posty: 10
Rejestracja: 26 gru 2023, 16:25
Ulubiona Kawia: Gruba

Re: Wspomnienia dawnych for dyskusujnych

Post autor: Dark Archon »

Hahaha! To chyba idealne miejsce, żeby przypomnieć historię z wczesnych lat arhn.eu?

Gdy byłem jeszcze młody i bucowaty (dziś jestem już tylko bucowaty) i dopiero rozpoczynałem swoją przygodę z robieniem filmów na Youtube, postanowiłem podzielić się swoją twórczością na Świętej Pamięci forum Horror Online.

Zostałem doszczętnie zjechany, a że ucierpiała przy tym moja duma, nie pozostawałem dłużny. Wątek już nie istnieje, ale od czego są prywatne archiwa!

Obrazek

Polecam cały wątek. Ja się do dziś lubię pośmiać. Głównie z siebie.
https://archiwum.arhn.eu/horror.widmo.b ... ween1.html
Awatar użytkownika
Wielkimati
Posty: 8
Rejestracja: 08 sty 2024, 15:46
Ulubiona Kawia: Grunio mk 3

Re: Wspomnienia dawnych for dyskusujnych

Post autor: Wielkimati »

Dark Archon pisze: 09 sty 2024, 17:01 Hahaha! To chyba idealne miejsce, żeby przypomnieć historię z wczesnych lat arhn.eu?

Gdy byłem jeszcze młody i bucowaty (dziś jestem już tylko bucowaty) i dopiero rozpoczynałem swoją przygodę z robieniem filmów na Youtube, postanowiłem podzielić się swoją twórczością na Świętej Pamięci forum Horror Online.

Zostałem doszczętnie zjechany, a że ucierpiała przy tym moja duma, nie pozostawałem dłużny. Wątek już nie istnieje, ale od czego są prywatne archiwa!

Obrazek

Polecam cały wątek. Ja się do dziś lubię pośmiać. Głównie z siebie.
https://archiwum.arhn.eu/horror.widmo.b ... ween1.html
Hahahahahaha, co to za elektroda od horrorów xD
Awatar użytkownika
Tarai
Posty: 15
Rejestracja: 09 sty 2024, 11:13
Lokalizacja: /home
Ulubiona Kawia: Grunio

Re: Wspomnienia dawnych for dyskusujnych

Post autor: Tarai »

Forum InnerWorld
https://web.archive.org/web/20130718070 ... rworld.pl/
Mój nick: Piterevo, później Tarai
Siedziałem od: chyba 2010

Forum było częścią bardzo fajnego portalu o jRPG (najgłówniej Final Fantasy), który niestety też padł. Zarejestrowałem się tam jako młodzik zafascynowany Final Fantasy VIII. Chyba szukałem pomocy z wersją PC i pewnego razu z nudów poczytałem ich posty, coś się odezwałem i poszło.
Większość stałych bywalców miała 20-30 lat, kilka osób starszych. Ja miałem wtedy 14 lat i jakoś imponowało mi, że są bardzo sympatyczni i wkręceni w gry. Raczkowałem wtedy w necie i miałem wrażenie, że ludzie w necie to sztywne dupki i tylko z dzieciakami da się na luzie pogadać. Bo wiecie - reszta to tacy już dojrzali dorośli (piwo mogą pić!).
Stali bywalcy w większości nawet się znali osobiście; były zloty (marzyłem, żeby na taki pojechać, ale się nie wyrobiłem przez rozpadem ekipy). Inni nadal mogli się tam odnaleźć. Shoutbox tętnił życiem, tak samo różne wątki w OffTopicu. Forum po prostu było kółkiem jRPG, gdzie każdy był mile widziany. Nawet jak nie było się zainteresowanym jRPG, to nadal było z kim przyjemnie pogadać.
Stale pamiętam jakie piękne ostrzeżenie dostałem na tamtym forum - "Powód: bekanie w towarzystwie".

Niestety nie zachowałem stałego kontaktu z nikim, bo tę umiejętność nabyłem dopiero 6 lat temu i to na forum linuksowym ze wszystkich miejsc. Zdarzyło mi się jednak czasami trafić na niektórych na FB i było miłe, że nawet mnie pamiętali :D

Coraz mniej pamiętam konkretów, ale pamiętam, że uwielbiałem tamto forum i mam potężny sentyment do niego. Jeszcze kilka lat i pewnie będę pamiętał tylko o ostrzeżeniu za bekanie na forum w internecie...
fajne rzeczy enjoyer - myk byle jak jako tako maker
Awatar użytkownika
Yuichi
Posty: 6
Rejestracja: 08 sty 2024, 21:37
Ulubiona Kawia: Potatek

Re: Wspomnienia dawnych for dyskusujnych

Post autor: Yuichi »

Dark Archon pisze: 09 sty 2024, 17:01 Polecam cały wątek. Ja się do dziś lubię pośmiać. Głównie z siebie.
https://archiwum.arhn.eu/horror.widmo.b ... ween1.html
Po przebrnięciu przez lekturę chyba lepiej niż Mati tego nie podsumuję... ale to była dobrze spędzona chwila z herbatką i bardzo dobra terapia na idealizowanie "starego" internetu :lol:
Pytanie tylko, czego ty się spodziewałeś na w miarę poważnym forum poświęconemu grozie
chyba mój ulubiony cytat z wątku, pewnie dlatego, że ~15 lat temu jako pan poważny™ mogłem podobnie się oburzać


Tarai pisze: 09 sty 2024, 17:46 Stali bywalcy w większości nawet się znali osobiście; były zloty (marzyłem, żeby na taki pojechać, ale się nie wyrobiłem przez rozpadem ekipy)
O, doskonale rozumiem, mi też zawsze imponowali Ci starsi bywalcy for, którzy spotykali się na żywo by pogadać o gierkach i to jeszcze w jakimś barze, do którego szczyla by nie wpuścili! Po latach wiadomo, że takie spotkania to nic niezwykłego, ale dla początkujących, młodych internautów, którzy nie mieli możliwości na takie ekscesy to było coś magicznego (no, przynajmniej dla mnie :D).
Awatar użytkownika
Kicaken
Posty: 3
Rejestracja: 08 sty 2024, 17:59
Ulubiona Kawia: :grunio:

Re: Wspomnienia dawnych for dyskusujnych

Post autor: Kicaken »

Zanim dołączyłem do arhn.eu w 2012, to sporo czasu siedziałem i udzielałem sie na innym portalu:

Gamikaze.pl - odnoga dużego serwisu Dobreprogramy.pl, Nick jaki posiadałem to "Zajec" i w sumie co tam moge jeszcze pamietac, to rok 2008 - 2012 był, gimbem się było.

Na tyle ile potrafiłem to prowadziłem (wspomagałem) archiwizacje u nich podcastów Gambit, udzielałem się na "mikrofonie" czyli ich typu shoutbox.
Dostałem nawet zaproszenie indywidualne na HotZlot ogranizowany przez DP w dolinie charlotty, lecz miałem niespełna 17 lat, więc ze względów prawnych nie mogłem się tam udać :(

Serwis umarł naturalnie, coraz mniej osob wchodziło na portal/forum. Plany były wchłonięcia Gamikaze przez DP, lecz po migracji niewiele się tam zmieniło. Pamietam też, że w 2010 odkryłem arhn.eu lecz jedynie oglądałem materiały, na forum zarejestrowałem się później.

A tak to jeszcze coś mi świta, że forum torg.pl (tematyczne o Tibii) ale nie przypomne sobie nazwy użytkownika niestety :D

Webarchive strony Gambit:
https://web.archive.org/web/20110926184 ... mikaze.pl/
Webarchive forum Gamikaze:
https://web.archive.org/web/20111028211 ... /index.php
Obrazek
Retro 2015
ODPOWIEDZ